Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Με την Ευρωπαι?κη? Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου?  εναρμονίστηκε φέτος η Πανελλη?νια Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου?, με συ?νθημα «Αγαπω? την Α?θληση-Αγαπω? την Υγει?α μου».

Ο γυμναστής μας, ο κύριος Σπύρος, μάς μίλησε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στην αρχαιότητα, για το πένταθλο, την ελληνορωμαϊκή και την ελεύθερη πάλη.

Αθλητής της πάλης ο ίδιος, μάς προσέφερε την εμπειρία να αγωνιστούμε στην πάλη. Αυτό άρεσε σε όλους μας, καθώς ήταν κάτι πρωτόγνωρο για εμάς!

Η δασκάλα των Εικαστικών, η κυρία Ελένη, καθοδήγησε μια ομάδα συμμαθητών μας και έφτιαξαν ένα πανό με το σύνθημα της φετινής ημέρας σχολικού αθλητισμού.

Ακολούθησαν αγωνίσματα στα γήπεδα του σχολείου μας, όπου με ευγενή άμιλλα και με περίσσιο κέφι συμμετείχαμε όλοι! Οι νικητές κέρδισαν από έναν κότινο- το ταπεινό στεφάνι αγριελιάς, έπαθλο των αρχαίων ολυμπιακών αγώνων- και ο κύριος Σπύρος κέρδισε την προσοχή μας και το ζεστό μας χειροκρότημα!