Φιλοξενία μαθητών του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Τυφλών Καλλιθέας

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Νοιάζομαι & Δρω» το Δημοτικό Σχολείο Αδάμαντα προσκάλεσε στη γιορτή λήξης του προγράμματος την ΣΤ΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Τυφλών Καλλιθέας.

DSC05401DSC05408

Οι μαθητές  φιλοξενήθηκαν από τον Δήμο Μήλου και είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο αρχαίο θέατρο από τα παιδιά. Για το σκοπό αυτό, οι μαθητές του Αδάμαντα δημιούργησαν έναν μικρό οδηγό για την ιστορία του αρχαίου θεάτρου, ο οποίος γράφτηκε και σε γραφή Braille για ανθρώπους με προβλήματα όρασης.

DSC05429DSC05426

Οι μαθητές από την Καλλιθέα, μαζί με τους συνοδούς τους, παρακολούθησαν στο αρχαίο θέατρο την παράσταση  «Όρνιθες» του Αριστοφάνη και συμμετείχαν σε ένα συγκινητικό φινάλε.

DSC05431

Οι μαθητές με τους συνοδούς τους μας μίλησαν για το σχολείο τους και μας χάρισαν σχολικά βιβλία σε Braille καθώς και ένα παραμύθι αφής που έφτιαξαν οι ίδιοι.

Οι γονείς και οι φίλοι του σχολείου μας πρόσφεραν δώρα και τοπικά εδέσματα στους φιλοξενούμενους.

DSC05432

Η επαφή μας με τα παιδιά μας γέμισε χαρά και υποσχεθήκαμε να διατηρήσουν τα δυο σχολεία επαφή στο μέλλον!